Historia hodowli - o mnie

       

        Urodziłem się w 1984 roku w Krośnie, od najmłodszych lat mój tato „zaraził” mnie miłością do gołębi. W 1993 roku wstąpiłem do Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych i rozpocząłem lotowanie. Początkowo w tandemie z moim tatą, później już jako samodzielny hodowca. Przez cały okres członkostwa uczestniczyłem we wszystkich lotach organizowanych przez mój oddział. Moja hodowla była początkowo oparta wyłącznie na ptakach należących do mojego taty, który w latach 70 klasował się w czołówce oddziału, okręgu i Polski. Przez pierwsze 14 lat lotowania moje gołębie zdobyły 15 pucharów i ponad 35 dyplomów. Zawsze klasowałem się w czołówce sekcji, a na długich dystansach również oddziału Krosno w którym lotowałem do 2016 roku.

       Praktycznie od zawsze dużą uwagę przywiązywałem do wyglądu gołębia, dlatego też często uczestniczę w wystawach organizowanych przez okręg Rzeszów. Wiele razy moje ptaki zdobywały na nich nagrody. Moje gołębie są przygotowywane do lotu wyłącznie naturalnymi środkami (nigdy nie stosowałem sztucznych odżywek), nie mógłbym „truć chemią” zwierząt, które traktuje jak swoich przyjaciół. Metodą "gniazdową" lotowałem do 2016 roku. Preferuje parowanie w lekkim pokrewieństwie i większość moich ptaków wychodowana jest tą metodą.

 

W sezonach 2006 - 2008 byłem zmuszony przerwać lotowanie z powodu studiów i zająłem się w tym okresie hodowlą wyłącznie gołębi rozpłodowych. W swojej hodowli posiadam wyłącznie ptaki, które sprawdziły się w roli rozpłodowców lub lotników.

W sezonie 2009 wznowiłem lotowanie na gołębie młode i od tego czasu uczestniczę we wszystkich lotach.

Obecnie mój gołębnik oparty jest głównie na gołębiach zakupionych u moich przyjaciół Józefa Juhasa z Koszyc na Słowacji, Piotra Mikołajczyka z Ostrowa Wielkopolskiego oraz ptaków od czołowych hodowców europejskich.

 W sezonie 2017 ropocząłem lotowanie metodą wdowieństwa. Metoda ta przyniosła znaczacy progres wyników lotowych.